Tül Perde :

Keten, polyester, ipek, organza gibi çeşitleri vardır. Perde rayları veya boruları üzerine farklı pililerde uygulanabilirler. Perde üzerine dikilen ruletlerle PVC veya aluminyum perde rayları üzerinde hareketi sağlanır. Tül perdelerin enleri genellikle 300cm'dir. Tül perdeler kullanım kolaylığı ve temizliğinin yıkanarak yapılabilmesinden dolayı tercih edilirler.

 

Pano-Fon Perde :

Pencerelerde kullanılan tül, katlamalı gibi perdelerin sağı ve soluna gelecek şekilde hazırlanan dekoratif amaçlı kumaş fon perdelerdir. Beraberinde kullanılan perdenin kumaş cinsine göre seçimler yapılabilir. Pano perdelere farkı pililer uygulanabilir.Bu perdenin duruşunu doğrudan etkileyen faktördür.

Perdeye dikilen ruletler sayesinde perde rayı üzerine takılabilir veya kartonpiyer içine amerikan bandı ile tutturulabilir. Pano perdeler pencere genişliklerine göre farklı enlerde ve sayıda dikilebilir. Kenerlarına kuşak broçol veya metal perde kolları gibi aksesuarlarla toplanabilir.

Perde rayı (Korniş):

PVC Malzemeden yapılmış tekli, ikili, üçlü perde raylarıdır.Kullanıldığı yerin ihtiyacına göre farklı aksesuar ve çeşitleri mevcuttur.